11-18.07.2019

סוגרים שנה, פותחים דלתות שנקר 2019

עיצוב תעשייתי

דבר ראש מחלקה

רוב החפצים בשירות האנושות מתקיימים במציאות היום יומית. אנחנו לא מסוגלים לשים לב לכל החפצים שמסביבנו ומשתמשים ברבים מהם באופן כמעט אוטומטי. כל עוד הם ממלאים את התפקיד שלשמו הם נועדו, נמצאים במקום הנכון, עשויים בשיטות המקובלות ומהחומרים המוכרים איננו מבחינים בטיבם.

איך יוצרים חפץ שימושי, איך מטעינים אותו במשמעויות נוספות, איך מפתחים מוצר מועיל לסביבה, לחברה ולאדם?

המהלך העיצובי אינו ניתן למיפוי ולהגדרה אחת מכיוון שהוא מבוסס על הצורך בחידוש. בתי הספר לעיצוב נדרשים ללמד את הסטודנטים תהליך חשיבה לא אחיד, ערוך ופרום ולעבוד באופן רציונאלי ואי רציונאלי, לקיים דיאלוג מול עבודות קנוניות מתולדות העיצוב, להיות ערניים לטרנדים, להקפיד על אתיקה מקצועית וחברתית ועוד.  אחר כך יהיה עליהם לבצע אינטגרציה ולתרגם עולם שלם של מחשבות, כוונות ופעולות שונות לאובייקט אחד הגיוני, קוהרנטי וברור לשימוש, אותנטי וחדש. לא קל ללמוד עיצוב.

איך מציגים את העבודה והלמידה שנעשו במשך ארבע שנים בתערוכה אחת? אנחנו מציעים לכם לקרוא את העבודות בתערוכה כניסוח תלת ממדי- בחומר, בצורה, ובמטענים תרבותיים. כמכלול המייצג את הערכים שבהם בחרו המעצבות והמעצבים החדשים.

התערוכה מחולקת למקבצי תצוגה, תחת נושאים שונים. נושאים אלה נבחרו באופן עצמאי במהלך העבודה על פרויקט הגמר ובקורסים השונים במהלך הלימודים. במקרה או שלא במקרה ישנה חזרה אל נושאים המטרידים את האנושות בנקודה הזו בזמן. התכנסות המלמדת על הרגישות הגדולה של הקבוצה הזו לרוח התקופה, אך בעיקר להזדמנויות המצויות בפערים שבין האדם לסביבה, בתוך החברה האנושית, בין האדם לזהותו ואפילו בין האדם לזמן הפנוי שלו.

 

ניל ננר, אוצר התערוכה.

התערוכה הופקה ועוצבה על ידי הכיתה.